2017 Kwacha Music Awards: Difference between revisions
Line 22: | Line 22: | ||
==Nominations== | ==Nominations== | ||
Winners are in '''bold''' text. | Winners are in '''bold''' text. | ||
===SONG OF THE YEAR=== | |||
408 Empire – Chilepule Baby | |||
Tiye P Ft. Kekero – Unajaila | |||
TBwoy Ft. Chef 187 – I Miss You | |||
Chef 187 Ft. Daev – Ma Years (WINNER) | |||
Jae Cash Ft. Kekero – Akamutima | |||
===BEST NEW COMER (Male)=== | |||
Daev (WINNER) | |||
Drifta Trek | |||
Neo | |||
T-Low | |||
===BEST NEW COMER (Female)=== | |||
Bom$hell (WINNER) | |||
Wacheda | |||
Esther Chungu | |||
Chilu | |||
Tanny | |||
===BEST SOUND PRODUCTION=== | |||
Kekero | |||
T-Sean | |||
Mr. Starsh (WINNER) | |||
KB (K-Army) | |||
Mag44 | |||
Ben Blazer | |||
===BEST DANCE HALL SONG=== | |||
Dj Cosmo – Pro Twerker | |||
Petersen – Kalukobo | |||
408 Empire – Chilepule Baby (WINNER) | |||
Willz Ft. Jedi – Theresa | |||
Jay Rox – One and Only | |||
===BEST HIP-HOP SONG=== | |||
Slapdee – Vagwada (WINNER) | |||
Chef 187 Ft. Mumba Yachi & Dope G – | |||
Mundowendowe | |||
Drifta Trek Ft. Chef 187 – Ma Dance Yanasalako | |||
Church – Zaninge | |||
Tiye-P Ft. Dope-G – Ndefisosika Apa | |||
===BEST R&B SONG=== | |||
T-Bwoy Ft. Chef 187 – I Miss You (WINNER) | |||
Roberto – Into You | |||
F Jay – Nilekelele | |||
Neo – Thanks To Your Ex | |||
Coziem Ft. Chef 187 – Twikalafye Umukumo | |||
===BEST MAINSTREAM (POP)=== | |||
Tiye P/Kekero – Unajaila | |||
T-Sean – Mayeso | |||
Jae Cash Ft. Kekero – Akamutima | |||
Afunika – Pama Order | |||
Macky2 – Favour (Dabo Dabo) (WINNER) | |||
===MOST CONSCIOUS SONG=== | |||
Kantu – Wanjipaya | |||
Wezi – Nyimbo Zako (WINNER) | |||
Lota House – People Just Like Us | |||
B’Flow Ft. Just Slim – Know Your Status | |||
Kaladoshas Ft. Tim – My Mother’s Tears | |||
BEST GOSPEL SONG (Male) | |||
Ephraim – Jericho | |||
Reuben – Mulatwelela (Imembu Shesu) (WINNER) | |||
Ausward – Yahweh | |||
Kings – Alikula | |||
BEST GOSPEL SONG (Female) | |||
Esther Chungu – Runaway Child | |||
Tholiwe Nyirenda – Umulopa | |||
Chileshe Bwalya – Tefyo Nali (WINNER) | |||
Martha – Nanaka | |||
BEST COLLABORATION | |||
Kantu x Wezi Bomb$hell – Anajaila (Cover) | |||
Chef 187 Ft. Daev – Ma Years | |||
Chef 187 Ft. Mumba Yachi & Dope G – | |||
Mundowendowe | |||
Afunika Ft. Slapdee – Umwaume Wakulela | |||
(WINNER) | |||
Tiye P Ft. Kekero – Unajaila | |||
BEST DUO/GROUP | |||
408 Empire | |||
Urban Hype (WINNER) | |||
Davaos | |||
HD Empire | |||
Higher Calling | |||
BEST BAND | |||
Amayenge Asoza (WINNER) | |||
Uncle Rex and the Band | |||
Air Power Band | |||
Mutende Cultural Assemble | |||
Barotse Band | |||
BEST CHOIR GROUP | |||
Mount Senai (WINNER) | |||
Busokololo | |||
Great Chronicles | |||
Northmead Mega Choir | |||
ALBUM OF THE YEAR | |||
Chef 187 – Amnesia (WINNER) | |||
Slapdee – Bw2 | |||
Jae Cash – Giovani | |||
Dope G – Flowers | |||
TBwoy – Dweet | |||
Tiye P – RED | |||
GOSPEL ALBUM OF THE YEAR | |||
Ephraim – Teti Ntwishike (WINNER) | |||
Rueben – Naileta | |||
Abel Chungu Musuka – Love Unleashed (Deluxe) | |||
Ausward – Jehovah El Shadai | |||
Chileshe Bwalya – Talitha Cumi (Deluxe) | |||
Esther Chungu – Mubanga | |||
BEST MALE ARTIST | |||
Chef 187 | |||
Slapdee (WINNER) | |||
T-Sean | |||
Macky2 | |||
Ephraim | |||
Afunika | |||
BEST FEMALE ARTIST | |||
Wezi | |||
Kantu | |||
Cleo Ice Queen (WINNER) | |||
Chileshe Bwalya | |||
Mampi | |||
Salma Sky | |||
HUMANITARIAN AWARD | |||
B’Flow (WINNER) | |||
PilAto | |||
Macky2 | |||
Petersen | |||
Maiko Zulu | |||
BEST INTERNATIONAL ACHIEVEMENT AWARD | |||
Roberto (WINNER) | |||
B’Flow | |||
JK | |||
Pompi | |||
Mampi | |||
LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD | |||
JK | |||
Danny Kaya | |||
Maureen Lupo Lilanda | |||
Lady MC | |||
Errol Hickey (WINNER) | |||
PROVINCIAL AWARDS: | |||
COPPERBELT PROVINCE | |||
Chef 187 (WINNER) | |||
Afunika | |||
PilAto | |||
408 Empire | |||
Shenky | |||
LUSAKA PROVINCE | |||
Jay Rox | |||
Dope G | |||
Jae Cash (WINNER) | |||
Roberto | |||
TBwoy | |||
CENTRAL PROVINCE | |||
Drimz (WINNER) | |||
B’Flow | |||
Jemax | |||
D2 | |||
Higher Calling | |||
EASTERN PROVINCE | |||
Chimzy Kelly (WINNER) | |||
Crack P | |||
Digo | |||
LUAPULA PROVINCE | |||
IC (WINNER) | |||
BIC 24 | |||
Mommy | |||
MUCHINGA PROVINCE | |||
Rudie | |||
Noxter | |||
Wiza (WINNER) | |||
NORTHERN-WESTERN PROVINCE | |||
Kasonde | |||
Wana Boy | |||
Hash Tag (WINNER) | |||
NORTHEN PROVINCE | |||
Muzo AKA Alphonso (WINNER) | |||
Kiss B | |||
Beauty Shampogo | |||
WESTERN PROVINCE | |||
Sibabule | |||
Doc Mule (WINNER) | |||
Y Cost | |||
SOUTHERN PROVINCE | |||
Shyman (WINNER) | |||
Mpande | |||
Allan Mapiki | |||
==References== | ==References== |
Revision as of 16:32, 4 October 2017
2017 Kwacha Music Awards | |
---|---|
Date | Thursday, September 28, 2017 |
Venue | Mulungushi Conference Centre, Lusaka |
Most nominations | Chef 187 |
Television/radio coverage | |
Network | Sun FM |
The 2017 Kwacha Music Awards were held on September 28, 2017 at the Mulungushi Conference Center in Lusaka honoring musicians between 2016 and 2017. It was hosted by Chi.[1]
Nominations
Winners are in bold text.
SONG OF THE YEAR
408 Empire – Chilepule Baby Tiye P Ft. Kekero – Unajaila TBwoy Ft. Chef 187 – I Miss You Chef 187 Ft. Daev – Ma Years (WINNER) Jae Cash Ft. Kekero – Akamutima
BEST NEW COMER (Male)
Daev (WINNER) Drifta Trek Neo T-Low
BEST NEW COMER (Female)
Bom$hell (WINNER) Wacheda Esther Chungu Chilu Tanny
BEST SOUND PRODUCTION
Kekero T-Sean Mr. Starsh (WINNER) KB (K-Army) Mag44 Ben Blazer
BEST DANCE HALL SONG
Dj Cosmo – Pro Twerker Petersen – Kalukobo 408 Empire – Chilepule Baby (WINNER) Willz Ft. Jedi – Theresa Jay Rox – One and Only
BEST HIP-HOP SONG
Slapdee – Vagwada (WINNER) Chef 187 Ft. Mumba Yachi & Dope G – Mundowendowe Drifta Trek Ft. Chef 187 – Ma Dance Yanasalako Church – Zaninge Tiye-P Ft. Dope-G – Ndefisosika Apa
BEST R&B SONG
T-Bwoy Ft. Chef 187 – I Miss You (WINNER) Roberto – Into You F Jay – Nilekelele Neo – Thanks To Your Ex Coziem Ft. Chef 187 – Twikalafye Umukumo
BEST MAINSTREAM (POP)
Tiye P/Kekero – Unajaila T-Sean – Mayeso Jae Cash Ft. Kekero – Akamutima Afunika – Pama Order Macky2 – Favour (Dabo Dabo) (WINNER)
MOST CONSCIOUS SONG
Kantu – Wanjipaya Wezi – Nyimbo Zako (WINNER) Lota House – People Just Like Us B’Flow Ft. Just Slim – Know Your Status Kaladoshas Ft. Tim – My Mother’s Tears BEST GOSPEL SONG (Male) Ephraim – Jericho Reuben – Mulatwelela (Imembu Shesu) (WINNER) Ausward – Yahweh Kings – Alikula BEST GOSPEL SONG (Female) Esther Chungu – Runaway Child Tholiwe Nyirenda – Umulopa Chileshe Bwalya – Tefyo Nali (WINNER) Martha – Nanaka BEST COLLABORATION Kantu x Wezi Bomb$hell – Anajaila (Cover) Chef 187 Ft. Daev – Ma Years Chef 187 Ft. Mumba Yachi & Dope G – Mundowendowe Afunika Ft. Slapdee – Umwaume Wakulela (WINNER) Tiye P Ft. Kekero – Unajaila BEST DUO/GROUP 408 Empire Urban Hype (WINNER) Davaos HD Empire Higher Calling BEST BAND Amayenge Asoza (WINNER) Uncle Rex and the Band Air Power Band Mutende Cultural Assemble Barotse Band BEST CHOIR GROUP Mount Senai (WINNER) Busokololo Great Chronicles Northmead Mega Choir ALBUM OF THE YEAR Chef 187 – Amnesia (WINNER) Slapdee – Bw2 Jae Cash – Giovani Dope G – Flowers TBwoy – Dweet Tiye P – RED GOSPEL ALBUM OF THE YEAR Ephraim – Teti Ntwishike (WINNER) Rueben – Naileta Abel Chungu Musuka – Love Unleashed (Deluxe) Ausward – Jehovah El Shadai Chileshe Bwalya – Talitha Cumi (Deluxe) Esther Chungu – Mubanga BEST MALE ARTIST Chef 187 Slapdee (WINNER) T-Sean Macky2 Ephraim Afunika BEST FEMALE ARTIST Wezi Kantu Cleo Ice Queen (WINNER) Chileshe Bwalya Mampi Salma Sky HUMANITARIAN AWARD B’Flow (WINNER) PilAto Macky2 Petersen Maiko Zulu BEST INTERNATIONAL ACHIEVEMENT AWARD Roberto (WINNER) B’Flow JK Pompi Mampi LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD JK Danny Kaya Maureen Lupo Lilanda Lady MC Errol Hickey (WINNER) PROVINCIAL AWARDS: COPPERBELT PROVINCE Chef 187 (WINNER) Afunika PilAto 408 Empire Shenky LUSAKA PROVINCE Jay Rox Dope G Jae Cash (WINNER) Roberto TBwoy CENTRAL PROVINCE Drimz (WINNER) B’Flow Jemax D2 Higher Calling EASTERN PROVINCE Chimzy Kelly (WINNER) Crack P Digo LUAPULA PROVINCE IC (WINNER) BIC 24 Mommy MUCHINGA PROVINCE Rudie Noxter Wiza (WINNER) NORTHERN-WESTERN PROVINCE Kasonde Wana Boy Hash Tag (WINNER) NORTHEN PROVINCE Muzo AKA Alphonso (WINNER) Kiss B Beauty Shampogo WESTERN PROVINCE Sibabule Doc Mule (WINNER) Y Cost SOUTHERN PROVINCE Shyman (WINNER) Mpande Allan Mapiki
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ Lua error in ...ribunto/includes/engines/LuaCommon/lualib/mwInit.lua at line 23: bad argument #1 to 'old_ipairs' (table expected, got nil).